Şerbetli Tatlılar

Tam ölçülü, kolay, lezzetli ve pratik şerbetli tatlılar. Şerbetli tatlı tariflerinin tamamı resimli ve videoludur. Tüm şerbetli tatlı tariflerini bu kategoride görüntüleyebilirsiniz.

 

Şerbetli tatlılar, Türk mutfağı, Orta Doğu ve Balkanlar’da popüler olan bir tür tatlıdır. Bu tatlılar, şerbet adı verilen şekerli bir sıvı ile tatlandırılmış hamur tatlılarıdır.

 

Baklava: Dünya çapında bilinen en popüler şerbetli tatlıdır. İnce yufka tabakaları arasına ceviz veya fıstık yerleştirilerek hazırlanır. Farklı ülke ve bölgelerde çeşitleri mevcuttur.

 

Tulumba: Hamura sıkma torbası kullanılarak şekil verilir ve sıcak yağda kızartılır. Daha sonra şerbet ile tatlandırılır.

 

Şekerpare: Hamur şekillendirildikten sonra fırında pişirilir. Daha sonra şerbet ile tatlandırılır. Üzerine fındık veya ceviz gibi malzemeler eklenerek servis yapılır.

 

Revani: Un, şeker, yumurta, irmik, süt ve sıvı yağla elde edilen hamurun fırında pişirilmesiyle hazırlanır. Daha sonra soğuk şerbet ile tatlandırılır ve servis edilir.

 

İrmik helvası: İrmik, şeker, tereyağı ve su gibi malzemelerle yapılan bir tatlıdır. Şerbet, pişirilmiş irmiğe dökülür ve soğumaya bırakılır.

 

Şerbetli tatlılar özel günlerde, kutlamalarda, düğünlerde ve bayramlarda sıklıkla tüketilir. Genellikle çay ve kahve ile birlikte servis edilir.